BHT O POČETKU DRUGOG POLUGODIŠTA U NAŠOJ ŠKOLI, 22.01.2021.

Shodno Uputstvu Ministarstva o organizaciji nastave u drugom polugodištu, koje u određenoj mjeri ublažava restriktivne mjere u školama, poduzeli smo niz aktivnosti kako bismo spremno dočekali početak nastave. Modeli za koje su se stručni aktivi opredijelili iz ponuđenog Uputstva uključuju kombinaciju klasične i online nastave te isključivo klasičnu nastavu, uz direktan kontakt sa nastavnikom, a u skladu sa propisanim biosigurnosnim mjerama. Naši prvačići će nastaviti učiti, raditi i družiti se u školi svaki dan, bez dijeljenja u grupe. Kada je u pitanju dio nastave koji se odnosi na online organizaciju rada, naše Ministarstvo i Pedagoški zavod, uz podršku Misije OSCE-a u BiH, uspostavili su dugo očekivanu jedinstvenu platformu za online nastavu Office365. Ova platforma će rasteretiti sve učesnike nastave, osnažiti digitalne kompetencije te poboljšati kvalitet odgojno-obrazovnog procesa. Kada je u pitanju priprema za drugo polugodište održan je i niz webinara za nastavnike, učenike i roditelje o mogućnostima ove platforme. Odabrani modeli organizacije nastave podrazumijevaju trajanje časa od 35 minuta. To znači da će učenici više vremena provoditi u školi. Na temelju nove satnice, uspjeli smo dogovoriti blagovremen, redovan i uredan prevoz učenika na čak 25 ugovorenih relacija, uključujući centralnu i 10 područnih škola. Na kraju treba reći da u prvom polugodištu niti jedan učenik nije bio pozitivan na COVID-19 u našoj školi. To sigurno može biti input resornom Ministarstvu da se u narednom periodu odvaži za sukcesivno vraćanje na klasičan model nastave, a opet vodeći računa o zdravlju nastavnika i učenika.